RoboCup Junior Slovensko 2010
(pozri tiež reportáž 2009, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)
Pavel Petrovič, 2.3.2010.
Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2010 sa po druhý raz konala v priestoroch Strednej Odbornej Školy Elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku. Lokalita je pre súťaž priaznivá najmä vďaka výbornej podpore tímu z Liptovského Hrádku, ktorý okrem zamestnancov priemyslovky dopĺňajú i učitelia zo škôl v Liptovskom Hrádku. V nich sa pracuje s robotickými stavebnicami a nielen to, v priebehu roka si postavili kvalitné ihrisko pre kategóriu Záchranár, ktoré do súťaže zapožičali. Súťaž tradične pripravila Slovenská spoločnosť elektronikov v spolupráci so Združením Robotika.SK a s podporou sponzorov PC Revue, Eduxe, Anasoft, Ľudová Banka, a ďalších. Na podujatí sa aj tento rok stretlo viac ako 120 nadšencov robotiky z celého Slovenska. Netypicky sa súťaž konala v skoršom termíne, už na konci februára a to najmä preto, že si to želali naši medzinárodní partneri z federácie RoboCup, ktorí si pre správne zabezpečenie svetového šampionátu (tento raz sa koná v Singapure) želajú získať výsledky z národných kôl čo najskôr. Zároveň to postupujúcim tímom dáva potrebný časový priestor na vylepšenie robotov do medzinárodného kola, získanie prípadných sponzorov, ktorí ich cestu podporia a na včasné naplánovanie všetkých cestovných náležitostí. Napriek skoršiemu termínu bola účasť na dobrej úrovni a veľkom počte.
Súťaž pozostáva z disciplín:
- Futbal robotov (RoboSoccer)
- Záchranár (RoboRescue)
- Tanec s robotmi (RoboDance)
- Konštrukcia
Po tretí raz sme v kategórii Konštrukcia zaradili konkrétnu úlohu, ktorú sa súťažiaci dozvedeli vo štvrtok o 14h. Potom im zostávalo asi 5 hodín na postavenie a naprogramovanie robotov. Roboty mali za úlohu odobrať vzorky na povrchu mesiaca Titán a za účelom hľadania stôp života ich dopraviť do kozmickej lode, ktorá ich na ďalšiu analýzu dopraví na Zem.
Zadanie úlohy je k dispozícii tu:
Okrem nových stránok k súťaži ročník 2010 priniesol viaceré novinky:
- Robotický futbal je rozdelený na dve disciplíny: Soccer A a Soccer B. Soccer A je tradičná disciplína, vychádzajúca z pravidiel predchádzajúcich ročníkov, Soccer B je nová kategória, kde ihrisko nie je obkolesené mantinelmi a rozhoda loptu vždy, keď opustí plochu ihriska, umiestni naspäť do ihriska - na jeden z neutrálnych bodov. Okrem toho sa Soccer B hrá s novým typom infračervenej lopty, založenej na pulznom 40KHz signáli. Ten sa v porovnaní s rovnomerne a stálo svietiacou loptou dá lokalizovať spoľahlivejšie a na väčšie vzdialenosti. Účasť v kategórii B vyžaduje stavbu nových druhov senzorov a zakúpenie novej lopty. Napriek tomu sa našlo viacero tímov, ktoré sa súťaže zúčastnili. Soccer B sa nerozdeľuje na základné a stredné školy, ale všetky tímy hrajú v jednej skupine. Slovenský robotický futbal sa hral systémom zápasov každého tímu proti každému, rozhodoval výsledný počet bodov, vzájomné zápasy a skóre.
- Kategória Záchranár (RoboRescue) sa po mnohých rokoch dočkala zmeny. Namiesto zelených postavičiek nalepených krížom cez čiaru, ktorú robot sleduje, dostali obete tretí rozmer. Obeť je iba jedna, nachádza sa v poslednej miestnosti budovy - na poschodí a tvorí ju plechovka od bežného nápoja. Je zabalená v striebornej fólii a treba ju prepraviť na evakuačné miesto. Stredoškoláci majú úlohu sťaženú: evakuačné miesto je 6-centimetrov vysoký hranol a plechovku treba do tejto výšky zdvihnúť. Úloha je náročná najmä preto, že štandardné stavebnice LEGO dovoľujú pripojiť iba 3 motory. Je tu teda priestor pre iné riešenia a súťažiaci, ktorí použijú LEGO už nemajú toľko výhod, ako to bolo doteraz. Napriek tomu môžu v súťaži získať množstvo bodov a v prípade mimoriadnej šikovnosti ju aj celú splniť. Na súťaži sme videli jednak chápadlo, ktoré dokázalo obeť pevne uchopiť bez toho, aby na to použilo motor a jednak spôsob odlíšenia obete od steny pomocou spätnej väzby - otáčkových senzorov zabudovaných v motoroch. Inovácia pravidiel je podla nás jednoznačne krok vpred.
V kategórii Tanec sa súťaže zúčastnili iba štyri tímy, ale predstavenia, ktoré pripravili, boli technicky na výbornej úrovni. Niektoré roboty mali aj veľké rozmery, všetky mali pekné kostýmy a zaujímavý nápad.
Podrobné výsledky sú zverejnené na stránkach Robotika.SK: Výsledky.
Potešíme sa vašim fotografiám (môžete ich nám poslať alebo nahrať na server, napíšte mail na ppetrovicacm.org), námetom, pripomienkam. Pridajte svoje postrehy a linky priamo na túto stránku (prihláste sa ako robot, heslo tobor a stlačte úprava hore):