Difference between revisions of "RoboCup Junior Slovensko 2013"

From RoboWiki
Jump to: navigation, search
m
m
Line 26: Line 26:
 
* [http://robotika.sk/rcj/rcjsk2013konstrukcia.wmv Zostrih niektorých modelov z kategórie konštrukcia]
 
* [http://robotika.sk/rcj/rcjsk2013konstrukcia.wmv Zostrih niektorých modelov z kategórie konštrukcia]
 
* [http://robotika.sk/rcj/rcjsk2013dance.mp4 Robotický tanec komplet (350 MB)]
 
* [http://robotika.sk/rcj/rcjsk2013dance.mp4 Robotický tanec komplet (350 MB)]
* [http://robotika.sk/rcj/rcj1013skrescuesoccer.mp4 Zachranár a futbal, zostrih (350 MB)]
+
* [http://robotika.sk/rcj/rcj2013skrescuesoccer.mp4 Zachranár a futbal, zostrih (350 MB)]
 
* [http://www.youtube.com/watch?v=6nFsIzCS6sw Video by Black Panters]
 
* [http://www.youtube.com/watch?v=6nFsIzCS6sw Video by Black Panters]
 
* prosím pridajte linku
 
* prosím pridajte linku

Revision as of 05:37, 10 May 2013

(pozri tiež reportáž 2012, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 8.4.2013.

Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2013 sa znovu presťahovala, tento raz do európskeho mesta kultúry 2013 - Košíc. Organizáciu na svoje plecia vzalo Gymnázium na Alejovej ulici, kde sa v piatok a sobotu stretlo 106 mladých robotikov zo základných a stredných škôl zo Slovenska a Slovinska. Aj tento rok priniesol novinky. Vo futbale to boli odlišné okraje ihriska, ktoré je už ohraničené hrubou bielou čiarou a ak robot vybehne von z ihriska, musí ísť mimo hru na jednu trestnú minútu. Táto zmena ďalej posúva nároky na koordináciu pohybov, roboty sa nesmú len tak naplno valiť neudržateľne veľkou rýchlosťou za loptou a bez rozmyslu vrážať do súpera, lopty, branky, alebo rozhodcu, musia byť schopné orientovať sa na ihrisku a reagovať rýchlou zmenou smeru alebo rýchlosti pohybu. V kategórii záchranárskych robotov pribudli križovatky, takže už nestačí sledovať čiernu čiaru, obchádzať prekážky, vyrovnať sa s prerušením čiary, spomaľovačmi a naklonenou chodbou, robot musí na križovatke zvoliť ktorou cestou sa vydať ďalej - zatiaľ platí pravidlo pravej ruky a používajú sa križovatky dvoch alebo troch ciest. Takto sa dokonca môže stať, že ide po tom istom úseku alebo križovatke viackrát, hoci v opačnom smere. V oboch prípadoch sme ale vyšli v ústrety tímom, ktoré sa na zmenu pravidiel nestihli pripraviť a tak mohli súťažiť, hoci robot, ktorý križovatky zvládal úspešne, mal miernu výhodu. Niektorí súťažiaci sa stihli adaptovať na nové pravidlá už počas dvoch súťažných dní. V kategórii Rescue B sme znovu privítali slovinské tímy, pre ktoré je naša súťaž dobrou prípravou na medzinárodné kolo. To bude tento raz v holandskom Eindhovene. V kategórii robotického tanca sme tento rok videli predstavenia na vynikajúcej úrovni, niektoré tímy vychádzali zo svojich skúseností z predchádzajúcich rokov, iné dostali celkom nové, ale veľmi pekne spracované myšlienky. Celkový počet účastníkov je stále pomerne stabilizovaný, inováciu by potrebovala najmä náročná kategória robotického futbalu: do "kategórie" nelegových futbalistických robotov postupne prenikajú nové a veľmi zaujímavé výrobky, hoci do dokonalosti im ešte chýba pár mesiacov poctivého vývoja. Dúfame, že tieto dielka uvidíme aj na budúci rok. Stále ale platí, že dobrý výsledok sa dá dosiahnuť aj s LEGO robotmi s kompasovým senzorom a IRSeekerom2.

Organizátori majú veľkú radosť zo systému na priebežné vyhodnocovanie jednotlivých kategórií RoboCup, ktorý vyvinul Marek Šuppa a kol. a ktorý sme na súťaži úspešne použili na vyhodnocovanie kategórii Soccer a Rescue A. Budeme držať palce, aby všetko fungovalo tak isto dobre, keď tento systém bude použitý aj na tohtoročných majstrovstvách sveta!

V konštrukčnej úlohe počas prvého dňa sa organizátori tento rok zamerali viac na samotnú konštrukciu ako programovanie: úlohou bolo poskladať robota, ktorý na svoj pohon nepoužíva kolieska a dokáže sa pohybovať po čiernej čiare vpred a vzad (a pritom tlačiť alebo prevážať malý predmet), alebo po oválnom okruhu. Úloha sa ukázala ako náročná, niektoré tímy našli "dieru" v pravidlách a predmety dopravovali "odstrelením", ale ich výrobky boli uznané len za podmienky, že robot (aj s vystrelovacím zariadením) sa dokáže bez koliesok pohybovať. Mnohým sa podarilo zostrojiť pohyblivého robota, avšak nepodarilo sa im spoľahlivo nastaviť čas/vzdialenosť, keďže tá sa bez koliesok meria veľmi ťažko - predsa len pohyb bez koliesok sa musí vysporiadať s trením a to je raz väčšie a raz menšie. Výrobky súťažiacich nás však potešili a dúfame, že vo svojich kluboch a na krúžkoch sa k úlohe ešte niekedy vrátia. Celé zadanie je tu: rcj_konstrukcia_2013.pdf a takto vyzeralo ihrisko:

Rcj konstrukcia 2013.png

Po skončení akcie nám bolo ľúto, že už treba ísť domov, lebo tento ročník bol ďalší vydarený, bolo sa na čo pozerať a čo sa podučiť od všetkých účastníkov. Ďakujeme, že ste prišli! Tešíme sa na Vás i o rok.

Výsledky:

Kompletné výsledky sú na stránke robotika.sk/rcj

Fotky:

Videa:

RoboCup na Facebooku: