RoboCup Junior Slovensko 2017

From RoboWiki
Revision as of 21:43, 18 April 2017 by Robot (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

(pozri tiež reportáž 2014, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 18.4.2017.

Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2017 po prvý raz zamierila do Martina, na Gymnázium Viliama Paulíniho Tótha. Študenti gymnázia už od vzniku LEGO labu na ich škole v roku 2012 zbierajú ceny na rozličných robotických súťažiach doma i v zahraničí, pozrite si video bývalej študentky GVPT Eriky Lettrichovej. Martinčania už hviezdili na medzinárodných kolách súťaží FLL, RoboCup Junior i RoboRave a posledné dva roky sami organizujú robotickú súťaž G-Robot. Majú viacročné skúsenosti aj s organizovaním popularizačnej konferencie o informatike POPINFO. Učitelia informatiky na GVPT Tomáš Dudík a Alica Karkušová pre svojich zverencov a svoju školu jednoducho urobia všetko a preto bolo len otázkou času, kedy sa putovný slovenský RoboCup Junior objaví v hľadáčiku martinskej hvezdárne.

Do súťaže sa aj tento rok prihlásili účastníci z celého Slovenska a už tradične i zo Slovinska a Chorvátska, spolu 120 súťažiacich z 32 škôl. Pozitívnou novinkou bolo, že nad súťažou oficiálne prevzalo patronát CVTI SR, ktoré ju na Ministerstve školstva zaregistrovalo vrátane organizačného poriadku, pričom trojčlenný organizačný výbor tvorí Stanislav Sľačka zo školského výpočtového strediska v Banskej Bystrici (CVTI SR), Miro Kohút, ktorý je zároveň národným koordinátorom RoboCup Junior pre Slovensko (Slovenská spoločnosť elektronikov) a Paľo Petrovič (z občianskeho združenia Robotika.SK). Drvivú časť reálnej práce však tento rok dokonale zvládli martinskí organizátori pod velením pani učiteľky Karkušovej, ktorá dala dokopy tím 40 ochotných študentov gymnázia a mala plnú podporu vedenia školy. Súťaž je natoľko organizačne náročná, že bez ochotnej a nezištnej pomoci aj ďalších učiteľov z rôznych končín Slovenska by sa ju neporadilo dať dokopy: stoly na futbal už pred pár rokmi dal urobiť pán riaditeľ ZŠ v Pustých Úľanoch Ondrej Borek, ihriská pre kategóriu záchranár prichádzajú z Topoľčian od Rasťa Gažiho i zo ZŠ v Liptovskom Hrádku a pri hodnotení jednotlivých kategórií pomáhajú mnohí ďalší - učitelia i bývalí účastníci - nemožno nespomenúť Kristiána Karabína, zodpovedného za kategórie Záchranár a Mareka Šuppu, predsedu medzinárodného technického výboru pre robotický futbal. Marek vyrástol v topoľčianskom tíme XLC a so svojimi klubovými kamarátmi organizuje kategórie robotického futbalu.

Otvorenie aj vyhodnotenie bolo sprevádzané (možno až príliš...) atraktívnym kultúrnym programom, ktorý si pripravili miestni študenti gymnázia. Harmonogram súťaže bol klasický: vo štvrtok poobede stavba konštrukčnej úlohy, po večeri jej vyhodnotenie a v piatok súťaže RoboCup podľa medzinárodných pravidiel.

Kategória Konštrukcia je špecifická tým, že sa na ňu netreba nijak zvlášť pripravovať. Stačí si doniesť jednu robotickú stavebnicu a na mieste sa súťažiaci dozvedia úlohu, ktorú potom riešia 4 hodiny bez pomoci svojich učiteľov a vedúcich krúžkov. Tento raz bolo úlohou zostrojiť a naprogramovať robota, ktorý na klavíri dokáže zahrať tóny, akordy, stupnicu, alebo celé pesničky. Zadanie konštrukčnej úlohy: konstrukcia_2017.pdf. Riešenia boli dvoch typov - buď sa robot vedel pozdĺž klavíra pohybovať a potom mu stačilo aj pár prstov na hranie. Príkladom bol robot XLC Younglings:

alebo bol statický a potom bol obmedzený na skladby, v ktorých sú najviac 4 rôzne tóny. Tímu RoboGen zo ZŠ Jilemnického vo Zvolene sa ich podarilo celkom čisto zahrať až päť a s veľkým náskokom súťaž vyhrali. Poučné bolo riešenie Sabinovčanov z CZŠ sv. Jána Krstiteľa, ktorí na jeden motor namontovali dva prsty - v strednej polohe motora boli oba zdvihnuté a otočenie motora do jedného alebo do druhého smeru položilo na klávesu jeden alebo druhý prst. Vďaka tomu vedeli zahrať aj túto známu melódiu a skončili na druhom mieste:

Stabilný výsledok podal aj tím PanaRobots z Gymnázia Tvrdošín - sú verní svojej tradícii "jednoducho ale funkčne" a so zásobou ľudových pesničiek zo severného Slovenska skončili na treťom mieste:

Podrobné výsledky všetkých kategórií sú k dispozícii na robotika.sk/rcj.

V kategórii robotického futbalu Soccer Open nastala tento raz za posledné roky asi najvýznamnejšia zmena: doteraz používaná aktívna infračervená lopta bola zamenená za pasívnu - obyčajnú plastovú oranžovú loptu. Preto museli všetky tímy prestavať senzorickú časť a zapojiť aj spracovanie obrazu. Ukázalo sa, že na to boli najlepšie pripravení Compotes zo Spojenej školy sv. Františka v Bratislave. Zapriahli svoje skúsenosti s programovaním platformy Android, ktoré úspešne cibrili napríklad na decembrovej súťaži MADHack spoločnosti Resco a po dlhých rokoch si poradili aj s preborníkmi z Topoľčianskeho XLC, ktorí však stále vedú v oboch kategóriách ľahkej váhy, kde sa stále hrá s IR loptou - uvidíme, či IR lopta vydrží aj do budúceho roka, avšak v oboch ligách ostane od ročníka 2018 už len jedna veková kategória pre súťažiacich vo veku 11-19 rokov. Pozrite si zostrih gólov tímu Compotes v kategórii Soccer Open, ktorý suverénne postúpil na medzinárodné finále do Japonska, hoci nemalú technickú zručnosť predviedli aj ostatné tímy, dotiahnuť roboty do spoľahlivého kompletného funčného výrobku na tejto úrovni si pýta roky skúseností:

Záchranárske kategórie sa zlúčili do jednej vekovej kategórie už tento rok. Pre začiatočnícke tímy je určený Rescue Line a pre pokročilých Rescue Maze. Napriek tomu, kompletné zvládnutie kategórie Rescue Line je o dosť náročnejšie, ako napr. jazda v kategórii Stopár na populárnej súťaži Istrobot. Už tradične si zlato v tejto kategórii odniesli Chorváti, ale z druhého miesta sa tešili PanaRobots z Gymnázia Tvrdošín. V Rescue Maze tento rok pribudli nenahriate obete - ktoré sú znázornené jedným z troch tlačených písmen H - harmed, S - stable, U - unharmed. Podľa toho k nim má robot umiestniť rôzny počet balíčkov prvej pomoci. Tento rok videli len dva slovenské tímy, dúfame, že na rok ich v tejto veľmi zaujímavej kategórii trochu pribudne.

Robotický tanec (aktuálne pod názvom OnStage League) je nádherná interdisciplinárna tvorivá kategória a každý, kto ju raz vyskúšal, na ňu nedá dopustiť, aj keď pre jej náročnosť tímov býva pomenej. Treba dostať dobrý nápad, zostrojiť mechaniku a elektroniku, kostýmy, kulisy, celé to naprogramovať, zľadiť a natrénovať. Tento rok tanec zaznamenal menšiu renesanciu a celkovo svoje predstavenia predviedlo až deväť tímov, čo je doterajší rekord. Oproti minulosti predstavenie nemusí obsahovať len čistý tanec, ale aj inú zábavná šou. Videli sme teda aj morbidné kúzelnícke príbehy, jeden z nich dokonca vyhral a postúpil na medzinárodné finále, pozrite si zostrih videí dvoch domácich tímov:

Neprehliadnite

Výsledky

Kompletné výsledky sú na stránke robotika.sk/rcj

RoboCup na Facebooku