FIRST LEGO League - súťažný stôl

From RoboWiki
Revision as of 23:43, 6 October 2008 by Balogh (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Ako vyrobiť stôl je vcelku dobre napísané v tomto dokumente.

Pred tým, než sa pustíte do práce, zíde sa celková predstava ako ten stôl má vlastne vyzerať. Zopár fotografií:

Foto 1, Foto 2, Foto 3, Foto 4, Foto 5 - všimnite si upevnenie stojana s osvetlením.

A ten najkrajší - náš ideme v tomto návode postaviť:

FLL Table01.jpg

Praktické skúsenosti

Najlepšie je dať horeuvedený návod šikovnému stolárovi, ktorý to celé vyrobí.

V našom prípade stolár najprv povedal cenu za jeden stôl 7000,- Sk,ktorú však potom zvýšil až na dvojnásobok. To sa mi už zdalo priveľa, tak sme to skúsili vlastnými silami.



Materiál

Kde kúpiť:


Potrebujeme základnú dosku, najlepšia by bola drevotrieska, lenže v našich obchodoch nemá dostatočné rozmery (dĺžka len 2470 mm) a nechceli sme si komplikovať život skladaním stola z dvoch dielov.

OSB doska.

Preto sme nakoniec použili tzv. OSB dosku (pozri výrobcu Bučina, Kronopol), ktorá je zlepená z drevených štiepkov. Nemá celkom hladký povrch, ale na to aj tak príde vytlačená plachta s ihriskom, takže to nevadí. Dosku hrúbky 18mm (nie je to predpísaných 20 mm, ale rozdiel je minimálny) a rozmerov 1250 x 2500 sme si dali v Hornbachu skrátiť na potrebných 2470 mm. Majú tam na to špeciálnu pílu, takže je to rovno a hneď.

Smrekové hranoly.

Ďalej potrebujeme drevené hranoly. Vhodný materiál je smrek, borovica a pod. Najlepšie je kúpiť hneď obrúsené a dať si ich narezať na patričný rozmer. Lenže my sme zasa mali smolu a tých brúsených nemali dosť. Tak sme kúpili obyčajné stavebné hranoly, napílili na príslušný rozmer a teraz ich brúsime pásovou brúskou (šmirgľujeme). Samozrejme je výhodnejšie kúpiť si rovno tie obrúsené (sú však raz tak drahé).

FLL HranolyTabulka.jpg
A 4 ks 50 x 100 x 1150 (2 bočnice a 2 držiaky osvetlenia)
B 4 ks 50 x 100 x 1250 (4 výztuhy dosky zospodu)
C 2 ks 50 x 100 x 2470 (2 dlhé bočnice)
D 1 x 50 x 100 x 2520 (1 nosič osvetlenia)
Stojan.

Podstavce netreba vyrábať, kúpili sme hotové v IKEA: VIKA LILLEBY stojan, obrázok. Osvedčili sa aj pri brúsení a natieraní.

Vruty.

Okrem dreva budeme potrebovať skrutky do dreva (vruty) rozmeru ?? x ??, prípadne rohovníky.


Príklad nákupu:

ks Cena za ks bez DPH Cena za ks s DPH Spolu s DPH Kúpené v
1 OSB doska 18 x 1250 x 2500 553,78 659 659 Hornbach
1 Prírez OSB dosky 10,92 13 13 Hornbach
7 Hranol smrekový 50 x 100 x 3000 273,11 325 2275,01 Hornbach
25 Prírez hranolov 15,97 19 475 Hornbach
2 Vika Lilleby Stojan 350 700 IKEA
1 Žiarivkové svietidlo 903,63 1075 1075 Hornbach
10 Vodič 3x1,5mm 32,77 39 390 Hornbach
1 Vidlica 230V 44 44 Hornbach


Brúsenie.

Nátery

Podľa návodu majú byť bočnice a plocha stola čierne. Na plochu príde vytlačené ihrisko, takže tam ten náter nie je nevyhnutný. Ak by ste natierali celú dosku, skúsení stolári radia natrieť obe strany, aby sa doska neskrútila. My zatiaľ nenatierame.

Na bočnice je vhodná napríklad čierna farba na tabule. Obrúsený hranol najprv natrieme základným náterom, čo je vlastne normálna farba zriedená v pomere 2 diely farby + 1 diel vody. Treba dobre rozmiešať. Vhodná nádoba je napríklad 2l PET fľaša s odrezaným hrdlom. Odporúčame vodou riediteľné akrylátové farby, nesmrdia tak ako napr. syntetické. My sme použili farbu Dispam výrobcu Pam.

Po nátere základnou farbou sa chlpy dreva vztýčia a stvrdnú, takže je vhodné drevo prebrúsiť. Na hladký povrch potom aplikujeme 1-2 vrstvy už nerozriedenej farby, priamo z pixle. My sme natierali štetcom, môže sa aj valčekom, prípadne nastriekať.


Stručné zhrnutie:

  1. Drevo musí byť poriadne ošmirgľované, je vhodné utrieť prach vlhkou handričkou
  2. Prvý náter farbou alebo lakom zriedeným cca 2:1
  3. Po zaschnutí prebrúsiť
  4. Druhý náter priamo neriedenou farbou alebo lakom
  5. Pre perfekcionistov: Zľahka prebrúsiť papierom zrnitosti 220 a viac, prípadne brúsnou špongiou
  6. Pre perfekcionistov: Tretí, finálny náter (uznávam, že pre takýto súťažný stôl je 3. náter zbytočný)

Natieranie.

Nákup:

Farba Dispam čierna na tabule 0,8 kg 142 - 172 Sk Bezfarebný lak akrylátový vodou riediteľný lesklý 138 - 157 Sk Brúsny papier P400 16,- Sk Brúsne plátno P240 14,- Sk Brúsna špongia 27,- až 30,- Sk Štetec plochý š. 70 mm 41,- Sk

Materiál. Materiál pripravený na montáž.

Montáž

Keď máme všetko drevo narezané, obrúsené a natreté, môžeme pristúpiť k montáži. Budeme potrebovať:

  • vrtačku (na diery môže byť aj akumuôlátorová, ale na skrutky treba elektrickú),
  • vrták 4-5 mm na predvŕtanie dier
  • záhlbník na hlavičky vrutov
  • meter, pravítko alebo pásmo,


Najprv si vyznačíme na OSB doske rozmiestnenie otvorov, my sme zvolili rozostupy medzi vrutmi 15 cm. Diery predvŕtame vrtákom 4 mm, potom ešte zahĺbime otvory na hlavičky. Potom už len skrutkujeme, ide to dosť ťažko. Rada starého majstra: skrutky natrieme indulonou, ide to ľahšie.

FLL srobovanie02.jpg

FLL srobovanie01.jpg


Najprv pripevníme zhora spodné 4 podpery, potom dosku pretočíme a pripevňujeme čierne mantinely. Nezabudnite vyskúšať, či súhlasia vnútorné rozmery ihriska!

Pri precíznej práci je ihrisko bez problémov zložené. Horšie je, že precízne nie je vytlačený ani poster (je trocha menší), ani naše ihrisko. Žiaľ, chyby sa spočítali a tak máme dosť veľký voľný okraj. Táto skutočnosť je však pokrytá aj pravidlami, poster bude pritlačený do rohu pri základni (Base).

FLL imperfect.jpg

Rada pre perfekcionistov: aby na ihrisku neboli jamky, môžete dierky po hlavičkách vrutov vytmeliť. My sme použili akrylátový disperzný tmel na drevo od firmy Pam, po cca dvoch hodinách ho môžete prebrúsiť a dotmeliť zvyšné nerovnosti. Tmel zosychá, takže väčšie diery treba tmeliť nadvakrát.

FLL tmelenie.jpg


Tým je stôl prakticky hotový, ostáva dokončiť "šibenicu" s osvetlením. My sme zvolili upevnenie držiaka k stolu dvoma skrutkami M8 x 120 s krídlovými maticami a podložkami, aby sa dala "šibenica" demontovať a ľahko odložiť. Priečny nosník sme k dvom kratším ramenám upevnili až po montáži svietidla a použili sme dva vruty do dreva 6x120.

FLL spoj osvetlenia.jpg

Osvetlenie

Samostatná časť je osvetlenie. My sme hneď s drevom kúpili aj osvetľovacie telesá na 2 ks 36W trubice dĺžky 118cm. Trubice s príkonom 40 W, ktoré sa spomínajú v návode na výrobu stola sa síce nepredávajú, ale rozdiel je minimálny. Odporúčame kúpiť do svietidla trubice (žiarivky) s denným svetlom, fotky budú lepšie vyzerať. Ešte treba štartéry a 10m kábla s koncovkou (zástrčka).

Kúpili sme tieto: Vyrtych FOX 2x36W Ako zdroje svetla sme použili trubice Osram

Osvetlovacie teleso.

Pripojenie vodičov je jednoduché, ak budete mať rovnaké svietidlo ako my, nepotrebujete ani skrutkovač: potlačíte, vložíte vodič, uvoľníte a potiahnutím overte, či je vodič pevne uchytený. Farby: Hnedý L (Live), Modrý N (Neutral), Žltozelený PE (Protective Earth).

FLL Elektroinstalacia.jpg

Vodič upevníme k dreveným hranolom, aby tam nezavadzal a neplandal.

FLL spoj osvetlenia2.jpg

Elektroinštaláciu zverte odborníkovi!!!

Hotovo

FLL Table01.jpg

Takto vyzerajú oba súťažné stoly.


Závery: tá cena zasa až tak veľmi prehnaná nebola, ale aspoň máte pekný návod, nie?

Stojany z IKEA nie sú vyslovene zlé, ale obávam sa, že celá konštrukcia nie je práve stabilná. Bojím sa, že ak sa niekto silno oprie o niektorý roh ihriska, preváži celú konštrukciu. Radšej by som odporúčal použiť nejaké robustné stoly, alebo aspoň 4 takéto stojany.

Richard Balogh