JBrain

From RoboWiki
Revision as of 21:34, 8 December 2009 by Balogh (talk | contribs) (New page: Dostal som na vyskúšanie jednu z prvých dosiek jBrain (http://jbrain.c-bot.eu), ktorá sa v skutočnosti volá trocha ťažkopádne - jBotBrain. Po vybalení som si so záujmom prezrel...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Dostal som na vyskúšanie jednu z prvých dosiek jBrain (http://jbrain.c-bot.eu), ktorá sa v skutočnosti volá trocha ťažkopádne - jBotBrain. Po vybalení som si so záujmom prezrel doštičku s rozmermi 83 x 65 x 15 mm s hmotnosťou 50g. Na prvý pohľad zaujmú skrutkovacie svorkovnice na oboch okrajoch dosky. Na rozdiel od bežnejšieho pripájania pomocou kolíkových líšt poskytuje zvolený spôsob väčšiu robustnosť, ako sa na robotickú riadiacu jednotku patrí. Na jednom okraji je robustný USB-B konektor, ktorý je aj najvyššou súčiastkou na doske. Použitím mini-USB by mohla byť celá doska asi o 1 mm nižšia. Takto však znesie viacnásobné vyťahovanie a zasúvanie. Rozhranie USB slúži na nahrávanie užívateľských programov, ale i na komunikáciu. Hneď vedľa je modul rozhrania Bluetooth, ktoré sa dá vypnúť prepínačom BT_SW, kvôli úspore energie. Celá doska sa dá napájať napätím v rozsahu 6,5 až 14V. Potešilo ma, že na mojej doske bol ako stabilizátor napätia použitý spínaný zdroj Traco Power TSR 1-2450, takže aj pri napájaní dosky z 12 V batérie sa nijako zvlášť neprehrieval.

Na doske sa ďalej nachádzajú 4 užívateľské tlačidlá a 4 užívateľské LED diódy (v programe prístupné ako GREEN1, GREEN2, ORANGE a RED). Keďže doska je určená primárne pre roboty, nájdeme tu aj dvojnásobný H-mostík A3968 pre pripojenie dvoch jednosmerných motorčekov s prúdom do 1,3 A. Srdcom (či skôr mozgom) celej dosky je procesor Atmel postavený na ARM7 architektúre. Keďže počet vstupnovýstupných signálov autorom nestačil, doska obsahuje aj dcérsky procesor Atmel AVR ATmega 16L.

Na vstupnovýstupných svorkách je užívateľom k dispozícii stabilizované napájacie napätie 5 V (do 800 mA), 8 digitálnych vstupov, 8 výstupov, 4 analógové vstupy, 2 výstupy pre pripojenie motorčekov, i2c rozhranie a sériové rozhranie. Okrem toho má užívateľ k dispozícii už spomínané 4 tlačidlá, 4 LED diódy a BT rozhranie.

Bloková schéma zariadenia je na obrázku, podrobné schémy zapojenia zverejnili autori spolu s ostatnou dokumentáciou na stránkach projektu http://www.c-bot.eu

Bloková schéma jBrainu.