Difference between revisions of "Projekt EV3: Gyroskop, dotykový senzor a cyklus"

From RoboWiki
Jump to: navigation, search
(Popis riešenia)
(Zadanie)
 
(4 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 9: Line 9:
 
== Zadanie ==
 
== Zadanie ==
  
Vytvorila som pracovný list pre študentov, kde si precvičia použitie cyklu s pevným počtom opakovaní, využijú gyroskopický senzor, vykresľovanie na displej, prehrávanie zvukov a precvičia si aj prácu s dotykovým senzorom. Úlohy sa dajú rozšíriť napríklad o možnosť zadať počet opakovaní prechádzania sa robota medzi prekážkami pomocou stlačenia dotykového senzora.
+
Vytvorila som pracovný list pre študentov, kde si precvičia použitie cyklu s pevným počtom opakovaní, využijú gyroskopický senzor, vykresľovanie na displej, prehrávanie zvukov a precvičia si aj prácu s dotykovým senzorom, naučia sa používať premenné.  
  
Kompletné zadanie: [[Media:zadanie_gyro_cyklus_touch.docx|zadanie_gyro_cyklus_touch.docx]]
+
Kompletné zadanie: [[Media:zadanie_gyro_cyklus_touch-3.docx|zadanie_gyro_cyklus_touch.docx]]
  
 
== Popis riešenia ==
 
== Popis riešenia ==
  
Pracovný list pozostáva z dvoch úloh. V úlohe 1 sa robot pohybuje medzi dvoma prekážkami. Po narazení do prekážky (riešené pomocou dotykového senzora) sa pomaly otáča smerom vľavo o uhol 180 stupňov(riešené pomocou gyroskopického senzora). Tento otáčací pohyb je riešený pomalou rýchlosťou motorov, kôli presnosti. Robot takto chodí sem a tam presný počet krát (riešené pomocou cyklu s pevným počtom opakovaní). Ak sa robot prešiel medzi prekážkami uvedený počet krát, otočí sa o 180 stupňov, zastane,vyhrá tón a na obrazovku vykreslí obrázok.
+
Pracovný list pozostáva z troch úloh. V úlohe 1 sa robot pohybuje medzi dvoma prekážkami. Po narazení do prekážky (riešené pomocou dotykového senzora) sa pomaly otáča smerom vľavo o uhol 180 stupňov(riešené pomocou gyroskopického senzora). Tento otáčací pohyb je riešený pomalou rýchlosťou motorov, kôli presnosti. Robot takto chodí sem a tam presný počet krát (riešené pomocou cyklu s pevným počtom opakovaní). Ak sa robot prešiel medzi prekážkami uvedený počet krát, otočí sa o 180 stupňov, zastane,vyhrá tón a na obrazovku vykreslí obrázok.
Úloha 2 je doplnená o počítanie otáčok k jednotlivým prekážkam (využívame znova gyroskopický senzor), ktorých vzdialenosť môžme počas pohybu robota meniť. Po narazení robota do prekážky sa vypíše presný počet otáčok, ktoré robot nameral.
+
Úloha 2 je doplnená o počítanie otáčok k jednotlivým prekážkam (využívame znova gyroskopický senzor), ktorých vzdialenosť môžme počas pohybu robota meniť. Po narazení robota do prekážky sa vypíše presný počet otáčok, ktoré robot nameral. V úloha 3 máme možnosť zadať počet opakovaní prechádzania sa robota medzi prekážkami pomocou stlačenia dotykového senzora.
  
 
== Fotodokumentácia ==
 
== Fotodokumentácia ==

Latest revision as of 14:15, 5 June 2017

(prejsť na zoznam projektov)


Meno riešiteľa: Izabela Molitorisová
Škola: SPŠ Elektrotechnická, Komenského 44, Košice
Dátum vypracovania: 3. 6. 2017


Zadanie

Vytvorila som pracovný list pre študentov, kde si precvičia použitie cyklu s pevným počtom opakovaní, využijú gyroskopický senzor, vykresľovanie na displej, prehrávanie zvukov a precvičia si aj prácu s dotykovým senzorom, naučia sa používať premenné.

Kompletné zadanie: zadanie_gyro_cyklus_touch.docx

Popis riešenia

Pracovný list pozostáva z troch úloh. V úlohe 1 sa robot pohybuje medzi dvoma prekážkami. Po narazení do prekážky (riešené pomocou dotykového senzora) sa pomaly otáča smerom vľavo o uhol 180 stupňov(riešené pomocou gyroskopického senzora). Tento otáčací pohyb je riešený pomalou rýchlosťou motorov, kôli presnosti. Robot takto chodí sem a tam presný počet krát (riešené pomocou cyklu s pevným počtom opakovaní). Ak sa robot prešiel medzi prekážkami uvedený počet krát, otočí sa o 180 stupňov, zastane,vyhrá tón a na obrazovku vykreslí obrázok. Úloha 2 je doplnená o počítanie otáčok k jednotlivým prekážkam (využívame znova gyroskopický senzor), ktorých vzdialenosť môžme počas pohybu robota meniť. Po narazení robota do prekážky sa vypíše presný počet otáčok, ktoré robot nameral. V úloha 3 máme možnosť zadať počet opakovaní prechádzania sa robota medzi prekážkami pomocou stlačenia dotykového senzora.

Fotodokumentácia

Gyro cyklus touch.jpg

Videodokumentácia

https://www.youtube.com/watch?v=lkVpndEXRR8

Download

program pre EV3