RoboCup Junior Slovensko 2014

From RoboWiki
Revision as of 16:50, 17 April 2014 by Robot (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

(pozri tiež reportáž 2013, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 17.4.2014.

Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2014 otvoril vo štvrtok 10. apríla na Základnej škole v Pustých Úľanoch minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič. Miesto bolo symbolické najmä tým, že to boli Pusté Úľany, vďaka ktorým sa súťaž na Slovensku mimoriadne spopularizovala, keď hneď v 1. ročníku v roku 2002 súťažiaci Lukáš a Róbert Krchňavý zo ZŠ Pusté Úľany vyhrali slovenské kolo, postúpili na medzinárodné kolo do japonskej Fukuoky a prebojovali sa až do finále! Chalani - dnes už vyštudovaní inžinieri tiež prišli pozdraviť tohtoročných účastníkov.

Základná škola v Pustých Úľanoch pod vedením zanieteného pána riaditeľa Ondreja Boreka pripravila pre súťažiacich ideálne podmienky - tri nové kvalitné futbalové ihriská. O súťažiacich bolo veľmi dobre postarané, mamičky miestnych napiekli množštvo výborných koláčov - ďakujeme! Klub XLC z Topoľčian postavil celkom nové ihrisko pre kategóriu Rescue A, takže organizátori tento rok mohli okrem dvoch súťažných ihrísk ponúknuť aj jedno tréningové. Bolo ich treba, lebo sa do tejto kategórie prihlásilo až 32 tímov (16 primary, 16 secondary)! V tejto kategórii sa experiment so zelenými križovatkami v minulom ročníku neosvedčil, ale križovatky ostali, len už nie sú označené zelenými značkami. Do kategórie Rescue B sa tradične hlási menej tímov, takže sme vystačili aj s jedným kvalitným ihriskom.


Rcj puste ulany.jpg      Mali sme veľkú radosť z účasti zahraničných hostí - okrem Slovincov, ktorí chodia už pravideľne, prišli aj Chorváti, povyhrávali skoro všetko, čo mohli :-) a prispeli k zvýšeniu úrovne turnaja i celkovej dobrej atmosfére podujatia. Potešilo nás, že medzi ich elitu sa skvelo prebojoval tím z Liptovského Hrádku, kde veru vedia ako na to!

V kategórii tanec sme okrem hostí videli len pár ostrieľaných tímov, takže tu je určite priestor pre Vás do budúcich ročníkov, pripravte si efektný tanec robotov, príďte a vyhrajte!

Vo futbale bodoval vo všetkých kategóriách naplno klub XLC z Topoľčian, ktorý vedie fantastický zanietenec Ing. Rastislav Gaži, ale mali sme radosť, že pekné funkčné roboty vlastnej konštrukcie a s vlastnou elektronikou sa objavili vo väčšom počte, len tak ďalej!

Vo štvrtok sa okrem tradičnej kategórie Konštrukcia, začínalo s novou kategóriou - Robotická ruka, kde súťažiaci programovali postupnosť krokov pre robotické rameno a tým sa mali možnosť zoznámiť s niektorými základnými postupmi myslenia pri programovaní strojov automatizovanej prevádzky. Konštrukcia naopak tradične stavala na tvorivosti súťažných tímov.

Zadanie konštrukčnej úlohy rcj_konstrukcia_2014.pdf tento raz asi prekročilo tvorivý potenciál súťažiacich, keďže nikomu sa nepodarilo získať viac ako 2 body. Porotu potešil aspoň robot súťažiacich z gymnázia na Novohradskej ulici, ktorý sa úlohu pokúsil vcelku úspešne riešiť, ale pri ostrom štarte sa mu nepodarilo získať žiaden bod.

Tu je krátke video s robotom, ktorého možno zostrojiť za 30 minút a ukazuje jeden z možných spôsobov realizácie úlohy (nie je celkom dotiahnutý do konca, ale jazdiť po čiarach už predsa nie je taký veľký problém...):

Program, ktorý beží na videu:

Konstrukcia 2014 program small.png

si môžete pozrieť tu: konstrukcia_2014_program.png

Pri riešení tejto kategórie sa treba najskôr dôkladne aspoň na 15 minút zamyslieť, potom si urobiť tímový brainstorming, vybrať najlepšiu myšlienku a znova sa dôkladne zamyslieť ako ju dotiahnuť do úspešného riešenia. Väčšina tímov sa v polovici času prepla na riešenie veľkým zberačom všetkých kociek, ktorý však nefungoval a vôbec nebol dobrým nápadom... Viacerí sa spoliehali na dotykové senzory - tie sú ale málo vhodné, lebo nedokážu zmerať silu, majú len pevný prah a buď odpovedia 0 alebo 1. Nastaviť mechanické časti tak, aby táto hranica bola presne medzi ťažkou a ľahkou kockou vôbec nie je jednoduché, skôr by som povedal - je to skoro nemožné. Dúfame, že nabudúce to dopadne lepšie a určite sa zamyslíme nad tým, čo môžeme aj my urobiť inak. Máme ale dojem, že táto jedinečná kategória si stále zaslúži svoj priestor. Čo si myslíte vy? Napíšte nám!

Rcj konstrukcia 2014.jpg

Výsledky

Kompletné výsledky sú na stránke robotika.sk/rcj

Fotky

Videá

  • prosím pridajte linku

RoboCup na Facebooku