RoboCup Junior Slovensko 2012

From RoboWiki
Revision as of 17:24, 1 April 2012 by Robot (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

(pozri tiež reportáž 2011, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 24.3.2012.

Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2012 sa konala po druhý raz v malebnom historickom mestečku uprostred Šariša, v Sabinove, v priestoroch Cirkevnej základnej školy sv. Jána Krstiteľa v Sabinove. Miestni organizátori vytvorili aj tento rok v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou elektronikov výborné podmienky pre súťažiacich. Pripravené boli všetky ihriská - dve pre kategóriu Záchranár A, jedno pekné nové ihrisko na Zachranára B aj s teplovyžarujúcimi obeťami, ktoré pripravil zručný elektronik učiteľ Peter Cehelský, štandardné ihriská na futbal: s mantinelmi (Soccer A) a druhé s priestorom pre auty (Soccer B). Obe ihriská s kvalitným zeleným povrchom (nie ako v Istanbule... :) a farebnými bránkami. Javisko v strede telocvične poskytlo primeraný priestor pre tanečné predstavenia v kategórii robotického tanca, kde sa tento rok prihlásilo viacero tímov ako vlani. Prvý deň už tradične patril tvorivému stavaniu a programovaniu v kategórii Konštrukcia, kde tento rok tímy rozvážali farebné kocky ku kuželkom umiestneným na okružnej dráhe. Potešil nás najmä výrobok tímu Galeje GBH, ktorý prakticky ako jediný sledoval čiaru, rozlišoval farbu kuželiek a vykladal kocky podľa zosnímanej farby. Takto sme si to predstavovali! :o) Pre úplnosť: Zadanie kategórie konštrukcia.

Účelom tejto disciplíny je vyskúšať si programovanie a stavbu robotov naživo a na vlastnej koži pri jasne stanovenej a časovo ohraničenej úlohe a mať možnosť sa poučiť na vlastných i cudzích chybách a naopak inšpirovať sa konštrukčne zaujímavými riešeniami ostatných. Viacerí zistili, že ak na robota nasadíme doplnky, jeho geometria sa zmení a bude zatáčať inak, že je vždy dobré nepodceniť stratégiu - mnohé tímy mohli využiť zostávajúci čas na získanie bodov za obeh kuželiek (napríklad tretie a štvrté miesto sa líšilo iba o jeden bod!) a že je vždy dobré podrobne konzultovať zadanie úlohy, aby nás nič nemohlo prekvapiť (napr. prekladanie kuželiek počas jazdy). Všetky súťažné tímy dali dokopy funkčné modely, ktoré získali rozličný počet bodov. Výsledky v tejto kategórii netreba brať tak vážne, keďže výsledok v prípade riešení, ktoré nebrali do úvahy farbu kuželiek, závisel čiastočne od šťastia a preto možno povedať, že víťazmi sú všetci. Dúfame, že i v ďalších ročníkoch uvidíme viacero kvalitných riešení!
Kategória konštrukcia

V kategóriách robotického futbalu excelovali roboty, ktoré sú už ostrieľané z predchádzajúcich aj medzinárodných turnajov a ktoré aj tento rok prešli zmenami - lepšími algoritmami, riadiacimi jednotkami, zdrojmi napätia a pod. Nietkoré tímy sa zúčastňujú naposled a tak budú musieť odovzdať štafetu ďalej. Ide o náročnú kategóriu, kde už ani na Slovensku nestačí bežná stavebnica LEGO Mindstorms s rozširujúcimi senzormi (IRSeeker2, Compass) a bez akčných členov (kicker, dribbler) nie je jednoduché uhrať víťazné skóre. Stavba futbalistických robotov je vždy veľmi hodnotný projekt, kde konštruktéri i programátori získavajú obrovské množstvo užitočných vedomostí a zručností. Objavil sa i robot s kamerou a platformou Gumstix a vlastnými senzormi, roboty so všesmerovými kolesami a radičmi motorov zo stavebnice Tetrix a neporaziteľné roboty s mimoriadne kvalitnými dribblermi, pomocou ktorých strieľali góly krížom cez celé ihrisko a započítavali si v jednotlivých zápasoch aj dvojciferné skóre. Novinkou v tomto ročníku bola online výsledková listina a rozpis zápasov, ktoré sa počas zápasov premietali na veľké plátno a ktoré pripravili Marek Šuppa a kolektív. Dobrá práca, ďakujeme!!!

Ročník 2012 bol znovu s medzinárodnou účasťou - prišlo okolo 15 účastníkov zo Slovinska! ktorí k nám prišli vyhrať kategóriu Záchranár B (motivovaní druhým miestom v Istanbule, kde sa majstrom sveta 2011 stal stredoslovenský tím, tesne pred slovinským tímom, ktorý skončil na druhom mieste). Táto stále nová kategória (na medzinárodnom kole bude iba po druhý raz) zodpovedá situácií záchranárskeho robota lepšie, keďže robot nesleduje čiaru ako v Rescue A, ale preskúmava bludisko vytvorené z bielych zvislých stien a hľadá teplo-vyžarujúce obete. Na Slovensku v tomto roku našla tri súťažné tímy.

Klasická kategória Rescue A sa stále teší veľkej popularite - súťažilo až 25 tímov v troch kolách (a tak sme museli zrušiť spoločný poobedný výlet do okolia Sabinova, o to viac sa však tešíme na to, že sa do tohto pekného kraja pozrieme niekedy znova). Trať bola pomerne náročná a snažili sme sa hrať presne podľa medzinárodných pravidiel (čo platí aj o ostatných kategóriách). Okrem senzormi nabitých NXT robotov nás asi najviac zaujali roboty vyrobené na iných platformách - napr. B2S alebo Tatran Team 1 postavený z Merkúru. Niekoľko robotov používalo aj NXT Line Sensor od Mindsensors. Potešil nás robot, ktorý detekoval jazdu po naklonenej rovine pomocou trubičky s kovovou guličkou a kontaktami na konci trubičky. Autori tohto senzora naklonenia sa inšpirovali na medzinárodnom kole RoboCup Junior - a presne takto to má fungovať - dobré riešenia treba využiť, aby súťaž napredovala. Všetci účastníci sú takto sami členmi jedného veľkého výskumného projektu!

Na súťaži bola priateľská a dobrá atmosféra, sponzori venovali pekné vecné ceny a každý účastník si odniesol cenné zážitky. Tešíme sa na stretnutie s Vami v ďalších ročníkoch RoboCup Junior, postupujúcim držíme palce a blahoželáme!

Výsledky:

Kompletné výsledky sú na stránke robotika.sk/rcj

Fotky:

Videa:

môžete sem nahrať svoje fotky!