RoboCup Junior Slovensko 2011

From RoboWiki
Jump to: navigation, search

(pozri tiež reportáž 2010, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 20.3.2011.

Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy RoboCup Junior Slovensko 2011 pripravuje Slovenská spoločnosť elektronikov v spolupráci so Združením Robotika.SK a s podporou sponzorov PC Revue, Eduxe, Agem a ďalších. Aj tento rok nás súťažiaci potešili svojim záujmom, prišlo ich okolo 110 a doprevádzalo ich viac ako 25 učiteľov, rodičov, vedúcich tímov. Súťaž sa už tradične konala vo štvrtok a piatok, pričom tohtoročný termín 17. - 18. marca poskytol dostatok času na prípravu i dostatočný časový náskok pred medzinárodným kolom pre postupujúce tímy. To sa bude tento rok konať v Istanbule, 5. - 11. júla 2011.

Slovenské národné kolo sa opäť, ako už býva zvykom, presunulo na nové miesto - tento raz do malebného mestečka Sabinov na Východnom Slovensku s bohatou históriou a nádhernými pamiatkami. Okrem čerstvého vzduchu nás v Sabinove privítal primátor mesta Ing. Peter Molčan, ktorý prejavil o roboty veľký záujem. Súťažiacim sa zdôveril s tým, že má k našej oblasti blízko, keďže elektrotechnika je jeho odbor a sám predtým pôsobil ako učiteľ na strednej priemyslovej škole v Prešove. Organizátori z Cirkevnej základnej školy sv. Jána Krstiteľa pripravili pre súťažiacich i porotu ideálne podmienky. Súťaž prebiehala v telocvični, ktorá bola len pár metrov vzdialená od tried, kde si mladí robotici mohli rozložiť svoje náradie a techniku. Na opačnej strane bol štáb organizátorov s pripojením na Internet a zariadenou kanceláriou. V telocvični boli k dispozícii dve kompletné ihriská pre kategóriu Rescue A, po dve futbalové ihriská pre kategórie Soccer A (ihrisko s mantinelmi) a Soccer B (hrá sa na auty) a javisko pre tanečné predstavenia. Keďže počasie bolo daždivé, dobre nám padlo, že všetko, vrátane jedálne bolo pod jednou strechou. Ranná a večerná 10-minutová prechádzka na ubytovňu zabezpečila potrebnú minimálnu dávku pohybu. Organizátori si na príprave dali záležať a patrí im za to česť a sláva. :)

K tradičným disciplínam Futbal robotov (RoboSoccer), Záchranár (RoboRescue), Tanec s robotmi (RoboDance), Konštrukcia tento rok pribudla nová disciplína Rescue B, kde sa roboty pohybujú v zložitom bludisku, v ktorom hľadajú obete vyžarujúce tepelné žiarenie (ich povrchová teplota je do 45o C a povrch aspoň 20 cm2).

Úloha v kategórii Konštrukcia bola tento raz zameraná na atmosféru (vďaka projektu so Slovenskou akadémiu vied), zadanie úlohy sa súťažiaci dozvedeli vo štvrtok o 14h.

RCJ2011 - Konštrukčná úloha

Potom im zostávalo asi 5 hodín na postavenie a naprogramovanie robotov. Roboty mali za úlohu vyletieť na balóne do stratosféry, vykonať ornitologické a meteorologické merania a pristáť naspäť na povrchu Zeme.

Rcj11sk konstrukcia.jpg

V obidvoch vekových kategóriách (primary, secondary) najlepšie túto súťaž zvládli tímy z Gymnázia Alejová, Košice, ktoré majú bohaté skúsenosti aj z účasti na dvoch medzinárodných kolách FIRST LEGO League 2010. Kategória Konštrukcia je jedinečná spomedzi všetkých kategórií robotických súťaží (FLL, RoboCup Junior, Istrobot, Robot Challenge) tým, že súťažiaci stavajú a programujú roboty priamo na súťaži, čiže sa preukážu len ich vlastné zručnosti a vedomosti.

Kategória Rescue A tento rok prilákala až 24 tímov, čo je slovenský rekord, ale keďže boli k dispozícii dve ihriská, všetko aj s vyhodnotením sme stihli v piatok do deviatej hodiny. Zmena pravidiel minulý rok je zrejme stále dosť čerstvá, keďŽe iba dvom secondary a jednému primary tímom sa podarilo získať nejaké body za manipuláciu s obeťou, z toho zo secondary tímov sa podarilo zdvihnúť obeť a presunúť ju v poriadku na miesto určenia len tímu GĽŠ (Zvolen) a to v obidvoch kolách. Táto kategória ale zostáva dobrým štandardom pre využitie stavebníc LEGO Mindstorms NXT a k inšpirácií k ďalším platformám a stavbe vlastných senzorických, či motorických systémov - videli sme teda rôzne hybridy vrátane vlastných senzorov pripojených k NXT, či servomotorických rúk pripojených cez NXT servo controller zo stavebnice Tetrix.

Boli sme nadšení, že sa našiel tím, ktorý úspešne zvládol kategóriu Rescue B a Andrejovi Chudému, Jánovi Maťašovi, a Martinovi Perešínimu zo SPŠ J. Murgaša a Gymnázia J.G. Tajovského v Banskej Bystrici držíme palce, aby sa im darilo i v bludisku na medzinárodnom kole. Robot bol postavený na modifikovanej platforme Acrob využívajúci tepelný senzor.

V kategórii tanec sme videli tri prezentácie. Vo vekovej kategórii primary zvíťazil domáci tím (Martin Olejár, Patrik Škovranko a Dávid Zaleta) s poučným príbehom o tancujúcom robotovi. Robot mal náročnú konštrukciu využívajúcu 12 NXT motorov, tri NXT kocky a viaceré senzory, mal pekné kostýmy a na scéne boli rozložené zaujímavé kulisy. Vo vekovej kategórii secondary zvíťazil tím fanúšikov skupiny Pink Floyd zo SPŠE Prešov so svojim tancujúcim robotom zostrojeným z tvrdeného polystyrénu, niekoľkých servomotorov a riadeným jednočipovým počítačom firmy Atmel, naprogramovaným v asembleri. Robot bol vystavaný nad podvozkom, ktorý v predchádzajúcich ročníkoch hral robotický futbal. Tanec bol doplnený kvalitnými svetelnými efektami a scénou, takže celé predstavenie vytváralo profesionálny a esteticky dotiahnutý dojem.

Hoci na medzinárodnom kole sa tento rok prestáva hrať futbal so starou (nepulznou) IR loptou, vzhľadom na to, že tieto lopty boli medzi súťažiacimi na Slovensku oveľa rozšírenejšie, zaradili sme do súťaže kategóriu aj s týmto typom lôpt. Ukázalo sa však, že nakoniec všetky tímy okrem jedného prestavali svoje roboty na nový typ lopty, takže so starou loptou sa odohral iba jeden zápas tímu Galeje s tímom Domaniža, ktorý dokázal prispôsobiť hru aj pre starý typ lopty. Nová lopta má niekoľkokrát nižšiu spotrebu a nemá problémy s interferenciou s denným svetlom a preto v ďalších ročníkoch aj na Slovensku plánujeme použiť už len nový (pulzný) typ IR lopty. Robotický futbal je však stále rozdelený na dve kategórie - ihrisko s mantinelmi (Soccer A) a ihrisko s outami (Soccer B). V kategórii Soccer B presúva rozhodca loptu, ktorá ujde z ihriska, rukou naspäť na ihrisko. Vďaka tomu sa roboty nepretláčajú o loptu pri mantineloch a hra je omnoho plynulejšia, zdá sa nám však, že je na čase zväčšiť plochu ihriska, pretože najlepšie roboty už dosahujú privelké rýchlosti a lopta lieta príliš často do autu. V kategórii B jednoznačne dominovali roboty tímu Velasrandy, vytvorené profesionálnymi návrhovými a výrobnými prostriedkami, poháňanými motormi, ktoré pri najväčšom výkone odoberajú prúd až 20 Ampérov... V záverečnom zápase o prvé miesto sa však tím rozhodol robota v prestávke preprogramovať a výsledkom bolo, že sa súper oveľa ľahšie zmocnil lopty. Topoľčiansky robot tímu XLC predviedol najkvalitnejší dribler (zariadenie na uchopenie a smerovanie lopty) a strieľal góly z polovice ihriska a nakoniec zvíťazil vo finálovom zápase.

Podrobné výsledky sú zverejnené na stránkach Robotika.SK: Výsledky.

Videa:

Potešíme sa vašim fotografiám (môžete ich nám poslať alebo nahrať na server, napíšte mail na ppetrovicZavinac.gifacm.org), námetom, pripomienkam. Pridajte svoje postrehy a linky priamo na túto stránku (prihláste sa ako robot, heslo tobor a stlačte úprava hore).

ak ste stratili senzor, alebo sieťový adaptér, napíšte nám