Ako začať

From RoboWiki
Jump to: navigation, search

Dobrý deň, v poslednej dobe ma začala veľmi zaujímať robotika. Chcel by som sa opýtať, čo by ste mi poradili, ako začať.


Takýchto a podobných otázok dostávame z času na čas dosť. Preto skúsime zhrnúť naše skúsenosti a dať aspoň nejaké rady.

Tak poďme na to. Ak naozaj neviete o robotike vôbec nič, tak je na čase sa o nej niečo dozvedieť. Treba sledovať stránky s touto tematikou (napr. http://www.robotika.sk, alebo robotika.cz sú fakt dosť dobré :) alebo zájsť do knižnice a požičať si nejaké sci-fi knižky.

Ak si chcete znalosti prehĺbiť, existuje množstvo kníh, ale tu už veľmi záleží na tom, k čomu má slúžiť - či to má byť populárna literatúra, alebo nejake navody k stavbe robotov do sutazi pre zaciatocnikov, alebo ci ma ist o odbornu literaturu tykajucu sa specialne nejakeho aspektu systemov... Ak je čitateľ obmedzený na slovenčinu a češtinu, tak toho zasa až tak veľa nie je, ale ak rozumiete po anglicky, nájdete knihu takmer na všetko.

Tiez mozeme odporucit diskusne skupiny na robotika.cz, kde je k dispozicii vela ucitocnych informacii...


Ďalší vhodný spôsob na začiatok je prísť sa pozrieť na nejakú robotickú súťaž (Istrobot, Robotchallenge, Robotour,...) a tam zistíte čo sa dá s robotom robiť, čo dokáže a aké komponenty sa používajú. Čo je najdôležitejšie, prídete tam do priameho kontaktu s ľudďi, ktorí môžu poradiť. Ak sa človek borí sám a tápe, všetko dlho trvá.


Ak sa potom rozhodnete ísť do toho a postaviť si robota, je dobré poobzerať sa (hlavne tí mladší) po nejakom robotickom krúžku - viac hláv viac rozumu a obvykle tam už nejaké roboty majú.

Dôležité je ujasniť si, čo vlastne chcem - len si programovať nejakého hotového robota, alebo chcem hlavne stavať rozličné konštrukcie a programovaním sa zaoberať len v nevyhnutnej miere? Baví ma hlavne navrhovať elektronické obvody a experimentovať?

Pre začiatok je vhodné zaobstarať si nejakú stavebnicu (Lego Mindstorms NXT, Parallax Boe-Bot alebo Merkur) - máte istotu, že to bude fungovať a relatívne rýchlo sa dopracujete k nejakému výsledku. Obvykle sú k dispozícii aj nejaké základné programy. Základné modely zo stavebnice potom skúsite vylepšiť a napokon m;žete skúsiť celého vlastného robota. Komponenty zo stavebnice potom obvykle použijete na stavbu pokročilejších robotov. A ak vás robotika časom omrzí, stavebnicu predáte ľahšie ako nejaké jednotlivé súčiastky.


Na záver pridáme zopár odkazov, možno pomôžu...

Informačné zdroje

Súťaže

Krúžky

Robotické stavebnice