Mobilné telefóny ako platforma v projektoch Imagine

From RoboWiki
Jump to: navigation, search

Táto podstránka vznikla na prezentovanie fungujúcich projektov, ktoré som vytvoril vrámci bakalárskej a diplomovej práce. Cieľom bakalárskej práce bolo vytvoriť aplikáciu určenú pre mobilné telefóny, ktorá umožňuje spojenie s programom Imagine Logo cez Bluetooth. Mobilný telefón takto môže komunikovať s Imagine, posielať si navzájom textové správy alebo rôzne druhy príkazov. Práca tiež využíva fotoaparát mobilného telefónu na zachytávanie obrázkov. Aplikácia v mobilnom telefóne môže cez Imagine taktiež ovládať NXT robota.

Projekty

MICS & MICC 1.0

Projekt, ktorý som vytvoril vrámci bakalárskej práce. Obsahuje aplikáciu napísanú v J2ME pracujúcu na mobilnom telefóne - Mobile Imagine Connector Client (MICC). Táto aplikácia sa cez Bluetooth cez protokol OBEX spojí s druhou aplikáciou napísanou v Java SE - Mobile Imagine Connector Server (MICS). Tieto dve aplikácie si vedia posielať správy, MICC tiež využíva fotoaparát mobilného telefónu, vie zachytiť obrázok a buď ho uložiť do pamäte telefónu alebo ho poslať MICS. MICS sa cez sériový port spojí s Imagine Logo. Takto vie Imagine komunikovať s aplikáciou spustenou na mobilnom telefóne.

Požiadavky

  • Mobilný telefón podporujúci Bluetooth protokol OBEX.
  • PC s Bluetooth zariadením.
  • Imagine Logo.
  • NXT robot.

Súbory na stiahnutie

Spustiteľné súbory:

Zdrojáky:

Postup spustenia projektu

Zapnite Bluetooth na mobilnom telefóne a na PC. Po nainštalovaní Mobile Imagine Connector Client (MICC) aplikácie do mobilného telefónu túto aplikáciu spustite. V PC spustite Mobile Imagine Connector Server (MICS). V tomto momente MICS čaká, kým sa naň MICC pripojí. Spustite v MICC hľadanie zariadení a vyberte správne zariadenie. Takto sa aplikácie spoja. V tomto momente je možné posielať textové správy z MICC, ktoré sa vypíšu v MICS, fotoaparátom spraviť na MICC obrázok a buď ho uložiť do pamäte telefónu alebo ho poslať MICS. Po spojení aplikácii je možné spojiť MICS s ukážkovým súborom v Imagine Logo. Otvorte ukážkový súbor v Imagine Logo a stlačte tlačítko "Connect to server". Po úspešnom spojení je možné chatovať (posielať správy) medzi Imagine Logo a MICC. Pri stlačení tlačítka "Capture image" v Imagine Logo sa fotoaparátom na mobilnom telefóne spraví obrázok a pošle sa späť do Imagine Logo. Posledná funkčnosť je spojenie s NXT kockou. Zapnite NXT robota a spustite na ňom Bluetooth. V Imagine Logo stlačte tlačítko "Connect to NXT". Teraz je možné ovládať NXT robota tlačítkami vľavo, vpravo, dopredu, dozadu a stop z MICC.

Video ukážky

  • Fotoaparát - z Imagine Logo sa pošle do MICC príkaz na odfotenie obrázku a poslanie späť do MICC
  • Chat - posielanie správ medzi Imagine Logo a MICC
  • NXT robot - ovládanie NXT robota z MICC.

Testované mobilné telefóny

Zoznam telefónov s operačným systémom, na ktorých bola úspešne testovaná aplikácia Mobile Imagine Connector Client:

  • Nokia 5530 XpressMusic (Symbian v9.4, S60 5th Edition)

Linky

subor pre download