RoboCup Junior Slovensko 2008

From RoboWiki
Jump to: navigation, search

(pozri tiež reportáž 2007, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 6.5.2008.

Prvé dva májové dni sa v Školskom výpočtovom stredisku ÚIPŠ v Banskej Bystrici konal už 13. ročník Súťaže v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy - RoboCup Junior Slovensko 2008. Súťaž pripravila Slovenská spoločnosť elektronikov v spolupráci s ÚIPŠ a Združením Robotika.SK. Na podujatí sa stretlo spolu vyše 150 ľudí a tento rok sa poprvýkrát zapojili i tímy z Maďarska (ktoré príjemne dotvárali atmosféru napr. aj tancujúcim robotom RoboNova) a z Rakúska a po dlhšom čase prišli znova tímy z Českej Republiky, z Litomyšle, čo nás potešilo asi najviac.

Súťaž už tradične pozostáva z disciplín:

  • Futbal robotov (RoboSoccer)
  • Záchranár (RoboRescue)
  • Tanec s robotmi (RoboDance)
  • Konštrukcia
Konstrukcia1.jpg Konstrukcia2.jpg

Novinkou tento rok bola celková zmena štýlu v kategórii Konštrukcia. V doterajších ročníkoch súťažiaci stavali ľubovoľný model na zadanú tému (napr. cestovný ruch, šport a pod.). Tento rok organizátori zadali konkrétnu úlohu, ktorú súťažiaci videli na súťaži po prvý raz a počas piatich hodín postavili a naprogramovali roboty tak, aby v dvoch kolách získali čo najviac bodov. Hoci úloha bola náročná, zmenu súťažiaci uvítali a myslíme si, že na tvorivosti neubudlo ale rozhodovanie bolo určite jednoduchšie a viac objektívne. Zadanie úlohy je k dispozícii tu:

RCJ2008 - Konštrukčná úloha

Išlo o modifikovanú úlohu z tohtoročnej súťaže World Robot Olympiad.

Súboje v kategóriách RoboCup Junior boli tesné, napínavé, veľmi zaujímavé a jednoznačne na dobrej úrovni, porovnateľnej s úrovňou na majstrovstvách sveta: objavil sa i všemsmerový podvozok, roboty, ktoré neboli riadené programovateľnými kockami LEGO a široké spektrum použitých senzorov i programovacích nástrojov.

Podrobné výsledky sú zverejnené na stránkach Robotika.SK: Výsledky.

Potešíme sa vašim fotografiám (môžete ich nahrať sem), námetom, pripomienkam. Pridajte svoje postrehy a linky priamo na túto stránku (prihláste sa ako robot, heslo robot a stlačte úprava hore):