RoboCup Junior Slovensko 2009

From RoboWiki
Jump to: navigation, search

(pozri tiež reportáž 2008, a wiki stránku o súťaži RoboCup Jr, see also summary in English)

Pavel Petrovič, 20.5.2009.

Tento rok naozaj v oneskorenom termíne sa uprostred prekrásnej prírody severného Slovenska, na Strednej Odbornej Škole Elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku konal ďalší ročník Súťaže v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy - RoboCup Junior Slovensko 2009. Súťaž pripravila Slovenská spoločnosť elektronikov v spolupráci so Združením Robotika.SK. Na podujatí sa stretlo okolo 120 nadšencov robotiky vrátane tradičných tímov z Českej Republiky, z Litomyšle, ktorí nám svojou účasťou stále robia veľkú radosť.

Súťaž pozostáva z disciplín:

  • Futbal robotov (RoboSoccer)
  • Záchranár (RoboRescue)
  • Tanec s robotmi (RoboDance)
  • Konštrukcia
Konstrukcia09.jpg

Po kladných ohlasoch v minulom ročníku sme sa aj tento rok rozhodli pre zadanie konkrétnej úlohy v kategórii Konštrukcia. Súťažiaci mali za dobu 4 hodín vymyslieť, poskladať, naprogramovať a otestovať robota - raketoplán pre úspešné zvládnutie misie opravy Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Zadanie úlohy je k dispozícii tu:

RCJ2009 - Konštrukčná úloha

Tento rok sme sa nechali inšpirovať okolnosťami a zadali sme vlastnú pôvodnú úlohu.

Technická úroveň v kategóriách RoboCup Junior sa stále z roka na rok zvyšuje. Stále bolo možné vidieť roboty postavené okolo programovateľných kociek RCX zo stavebnice LEGO Mindstorms, dominovali predovšetkým roboty zo stavebníc LEGO Minstorms NXT, ale vyskytlo sa viacero robotov navrhnutých celkom od základov, s vlastnou konštrukciou, elektronikou a senzormi, či už na platforme BASIC/PIC alebo C/AVR. Oba tímy, ktoré postúpili do finále v kategórii stredných škôl hrali s takýmito robotmi. Podobne, v kategórii Záchranár sa vyskytol robot s vlastnými senzormi na detekciu čiary i obetí, ako i LEGO roboty s multiplexormi, ktoré umožnili pripojenie nadštandardného počtu svetelných senzorov. V tomto roku bolo ihrisko pre kategóriu Záchranár celkom podľa aktuálnych medzinárdných štandardov, keďže sme si ho zapožičali od rakúskych organizátorov tohtoročných majstrovstiev sveta, ktoré sa budú konať v rakúskom Grazi 1. - 5. júla 2009. Aj touto cestou ďakujeme!

Podrobné výsledky sú zverejnené na stránkach Robotika.SK: Výsledky.

Potešíme sa vašim fotografiám (môžete ich nám poslať alebo nahrať na server, napíšte mail na ppetrovicZavinac.gifacm.org)ˇ, námetom, pripomienkam. Pridajte svoje postrehy a linky priamo na túto stránku (prihláste sa ako robot, heslo tobor a stlačte úprava hore):