Stolik

From RoboWiki
Jump to: navigation, search

<multilang> @en Stolik/en @sk == Návrh stola pre vlab ==

Celkový pohľad na základnú verziu stola je na nasledovnom obrázku.

VirtualLab01.png

Vyrobený bude z hliníkových profilov prierezu 30x60 mm, pričom vovnútri bude vložená keramická kresliaca doska rozmerov 120x150 cm, hrúbky 17mm. Tým vznikne zároveň mantinel okolo celej plochy výšky 3,5 cm.

Prierez.png

Celá plocha bude uložená na ´štyroch nohách výšky 70 cm, takže sa bude dať kamkoľvek položiť, súčasné šuflíkové skrinky nebudú potrebné, ale zmestia sa pod ňu.

Zároveň bude na ploche upevnená šibenica na kameru, v strede bude kolmo pripevený krátky nosník umožňujúci výškové nastavenie kamery. Keďže profil má po celej dĺžke priebežnú drážku, aj tento pomocný nosníček sa bude dať pozdĺžne posúvať. Tým je umožnené umiestnenie kamery prakticky do ľubovoľného bodu nad plochu s výnimkou úplných okrajov.

Stolík bude možno ešte spevnený zavetrovacími (šikmými) nosníkmi aby sa nekymácal.

Keďže nosníky sa dajú pomocou drážok a špeciálnych skrutiek spájať prakticky ľubovoľne, dáme prichystať aj dieliky na tieto rozšírenia:

Extension 1: nabíjačky

Po odpojení jednej bočnice stolíka je možné k nej pripevniť vytvarovanú bočnicu, ktorá vytvorí tri dokovacie stanice pre nabíjanie robotnačiek. Uľahčí sa tým dokovanie, navyše budú chránené pred nárazmi z boku.

VirtualLab04.gif

Extension 2: nové mesto

Systém umožní v prípade stavby aj druhého, identického stolíka ich prepojenie pomocou mostíka, cez ktorý budú môcť Robotnačky prechádzať z jednej strany na druhú.

VirtualLab05.gif


Iné vymoženosti

K stolíku sa zakúpia aj umelohmotné pásiky, podobné tesneniu, ktoré sa dajú vložiť do drážky z hornej strany a do nich potom možno vložiť plexisklo ľubovoľnej výšky, teda buď len ako zvýšený mantinel, alebo aj ako ochrana pred návštevníkmi na nejakej výstave.

Mantinel.png

Prakticky kamkoľvek sa bude dať čokoľvek pripevniť, pretože všade budú drážky.

Stolík bude kedykoľvek rozobrateľný na paličky, takže sa bude dať previesť na výstavu, konferenciu a pod. Samozrejme okrem kresliacej tabule...

Polička na PC a elektro

Doplnok k stolíku: aby sme nemali vybavenie rozťahané kade tade, bude dobré zavesiť tam konštrukciu, do ktorej vložíme poličku na položenie PC servera a ďalších komponentov. Návrh s rozmermi je na obrázku:

PCskrinka.gif

Komentáre

Ak stlačíte hore 'edit' môžete sem pripisovať komentáre.


Pozn: obrázky sú kreslené tak, aby boli pomery v poriadku, aj keď je ešte potrebné dokresliť kóty dôležitých rozmerov, ktoré sa musia dodržať.  • Palo

* v pripade prepojenia dvoch stolov bude nabijacka aj pre tretiu robotnacku? Neviem ako sa to podarí, ale asi nie.

v tom pripade rozhodne navrhujem, aby sa ten most pripajal z opacnej strany. Jednak to zjednodusi situaciu z hladiska tej strednej nabijacky (ved to je neprakticke, aby tam bola raz nabijacka a raz most), jednak to nezaberie ziadny priestor navyse oproti aktualnemu rieseniu a jednak - ved su tri roboty, tak ako mozu byt len dve nabijacky?

* tie sikme spoje v rohoch stola (pri zvislom pohlade) su predpokladam pod doskou? Áno

* stacia tie sikme spoje? nebude sa doska vlasnou vahou v strede prehybat? Myslím, že nie, ale nie je problém (keďže je to stavebnica) doplniť jednu tyčku.

* sibenica na kameru by mozno tiez prosila sikme upevnenie, aby sa nekymacala To záleží na tom, aký spoj tam vymyslí technológ, ale asi tam bude.

* tie nabijacky budu visiet v lufte, alebo mas vymyslene aku podlahu budu mat? Hm. To neviem, určite nie v lufte. Určite sa tam vloží namieru vyrezaná drevotriesková doska, len som tam nekreslil držiak, lebo to sa dá vyriešiť rôzne, snáď poradia vo firme. Druhá vec je, či to udrží bez nejakej podpornej nohy, len ako balkónik...

aha, takze vlastne doska bude polozena na tych profiloch, takze aj tie nabijackove a mostove dosky by mali byt polozene na nich, iba ze tam nevidno ziadne sikme spoje, na ktorych by to sedelo, lebo asi to nechce sediet na tych okrajoch - tam asi budu tie drziaky na plexisklo - alebo sa tam vojdu aj tak?

a ako bude upevnena hlavna doska, aby sa po profiloch nesmykala?

Bude to trocha inak, asi ako je nakreslene na novom obrazku hore.

* ako sa spravi spoj s keramickou plochou tak, aby tam robotnacka nezakopla a nelamala pero ak je dolu? Ťažká otázka. Najprv vyskúšame len prelepenie páskou, dá sa to ale aj vytmeliť pružným silikónom a vyhladiť do roviny...

  • Andy -- ooo, fajn

* radsej nesetrit a vsetko poistit kriznymi spojeniami, aby sa to ani nepohlo. Dalej hore by som pocital nieco o zachytenie na strop a pod doskou este nieco na policu kde by mohli byt zasuvky, pocitace, huby, zdroje, skor blizsie k zemi nech je tam priestor.

Ako zásuvky môžeme použiť tie skrinky, na ktorých to teraz stojí, ale je pravda, že by sa tam hodil malý rack napr. na ten switch a podobné veci.

* este by to chcelo vedet rozmery

Bokorysy.pngParkovisko.png </multilang>--- --- --- English: Stolik/en Slovensky: Stolik/sk --- --- ---
--- --- --- --- --- RoboWiki: (c) 2006 Robotika.sk --- --- --- --- ---